ZigaForm version 6.1.1

Akdeniz ve Ege’nin birleştiği noktada, doğal bir marinada kurulan Fethiye, Likya Körfezi’nin en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Tarihi M.Ö. 5. yüzyıla kadar dayanan Fethiye o zamanki adını, “ışığın ülkesi” anlamına gelen, Tanrı Apollo’nun oğlu Telmessos’tan alır. Telmessos, Likya’nın başkenti Xanthos’a 67 km uzaklıkta işlek bir liman kentidir. Merkezinde anfi tiyatro ve birçok kral mezarları; çevresinde Tanrı Apollo, Leto ve Artemis’e adanmış birçok tapınak bulunmaktadır.

Telmessos, Likya Federasyonu’ndan sonra sırasıyla Bizans, Menteşeoğulları ve Osmanlı hakimiyetine girmiş; Akdeniz donanmasının önemli bir üssü olarak kullanılmıştır. Osmanlı Dönemi’nde “Meğri” ismini alan Telmessos, 1934’te ilk şehit pilotlarımızdan Fethi Bey’in anısına “Fethiye” olarak adlandırılmıştır. Günümüzde Fethiye, Bodrum-Marmaris ve Antalya-Alanya’yı birleştiren turizm ekseninin tam ortasında yer almaktadır. Eşsiz güzellikteki doğası ve havası; koy zengini, iç deniz özelliğindeki körfezine rağmen turizmde beklenen atılımı gerçekleştirememiştir.

Göcek Tüneli’nin tamamlanması kara ve hava ulaşımını büyük ölçüde kolaylaştırmış, Fethiye turizmine yeni bir ivme kazandırmıştır. Herşey-Dahil sisteminin turizme vurulmuş en büyük darbe olduğuna inanan bizler, siz misafirlerimizin Çalış Plajı’nda günbatımı yürüyüşüne çıkmasından, Anfi Tiyatro’nun hemen karşısındaki marinada yada dar sokaklı eski Fethiye çarşısındaki sokak kahvelerinde, buz gibi bir bira içmesinden büyük keyif alacağız.

Fethiye’ye bekleriz.

Ölüdeniz:  22 km
Kaş:135 km
Kayaköy:  15 km
Dalyan & Kaunos:  60 km
Saklıkent & Tlos:  45 km
Datca & Knidos:201 km
Patara:  80 km
Pamukkale:234 km
Xanthos: 67 km
Efes:288 km